Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Suścu

Strona główna

Artykuły

Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025" - informacja o ogłoszonym naborze wniosków.

Gmina Susiec informuje, że ruszył nabór wniosków w ramach Programu resortowego Ministra Rodziny i Polityki Społecznej "Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025".

https://www.gov.pl/web/uw-warminsko-mazurski/program-opieka-wytchnieniowa-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego--edycja-2025
13 listopada 2024

WYDAWANIE ŻYWNOŚCI GRUDZIEŃ 2024

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W SUŚCU INFORMUJE, ŻE W DNIACH OD 16.12.2024r. DO 18.12.2024r. BĘDZIE WYDAWANA ŻYWNOŚĆ W GODZINACH OD 7.30 DO 15.30 W BUDYNKU REMIZO ŚWIETLICY W SUŚCU UL. TOMASZOWSKA 119.

14 listopada 2024

NOWE KRYTERIA POMOC ŻYWNOŚCIOWA

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Suścu informuje, że zgodnie z informacją Organizacji Partnerskiej o zasięgu Regionalnym Fundacji Bank Żywności w Lublinie od 12 lutego 2024 r. obowiązują nowe kryteria dochodowe uprawniające do korzystania z pomocy żywnościowej w ramach Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027.

Nowe kryteria stanowią 265% kryterium ustawowego uprawniającego do świadczeń w pomocy społecznej i wynoszą odpowiednio:

- dla osoby samotnie gospodarującej - 2 056,40 zł

- dla osoby w rodzinie - 1 590 zł


W przypadku osób już zakwalifikowanych do Podprogramu 2023 przed 12 lutego 2024 r., nie jest wymagane wydanie nowego skierowania.

15 lutego 2024

Świadczenie wspierające - podstawowe informacje

Nowe świadczenie wspierające

 

Na podstawie Ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz. Ust. z 2023 r.  poz. 1429) osobom z niepełnosprawnościom w 2024 roku będzie przysługiwało nowe świadczenie wspierające. Świadczenie wspierające będą mogły otrzymać osoby z niepełnosprawnościami, które ukończyły 18 rok życia i dodatkowo uzyskały decyzję ustalającą odpowiedni poziom potrzeby wsparcia (od 70 do 100 pkt), wydaną przez Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. 

Decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia będzie mogła otrzymać osoba z niepełnosprawnościami, która legitymuje się odpowiednim orzeczeniem (tj. orzeczeniem o przyznanym jej stopniu niepełnosprawności, orzeczeniem o niezdolności do pracy i/lub do samodzielnej egzystencji bądź orzeczeniem o inwalidztwie). Nie będzie miał znaczenia moment powstania niepełnosprawności ani rodzaj posiadanego przez te osoby stopnia niepełnosprawności czy grupy inwalidzkiej.

Zgodnie z intencją ustawodawcy celem świadczenia wspierającego jest udzielenie osobom niepełnosprawnym mającym największą potrzebę wsparcia, pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych.

Wniosek o decyzję z wojewódzkiego zespołu wraz z kwestionariuszem samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem można składać od 3 stycznia 2024 r.  na wzorach druków, które zostaną określone w drodze rozporządzenia (publikowanego w Dzienniku Ustaw) przez Ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.

Powyższe 2 wzory druków są dostępne w załącznikach.

W 2024 roku świadczenie wypłacane będzie tylko osobom z niepełnosprawnością, u których potrzebę wsparcia określono na poziomie od 85-100 punktów.

Świadczenie wspierające będzie wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wnioski do ZUS składa się wyłącznie w formie elektronicznej.

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod linkiem:

https://www.gov.pl/web/rodzina/swiadczenie-wspierajace

 

Pracownik Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Lublinie udziela informacji od poniedziałku do piątku w godzinach od 8-15 lub pod nr telefonu 81 740 66 50

Decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia na wniosek osoby zainteresowanej będzie wydawał:

Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Lublinie,
ul. Bazylianówka 46  Lublin.



19 stycznia 2024